MENU

Paczka sortowalna i niesortowalna

Paczka sortowalna i niesortowalnaPrzewoźnicy bardzo dokładnie określają maksymalne wymiary oraz wagę przesyłki, a także jej kształt. To pewnego rodzaju standard, który ułatwia transport, a także sprawia, że sama usługa jest tańsza i szybsza. Odpowiednio przygotowana przesyłka podlega bowiem zautomatyzowanej obsłudze w sortowniach. Najczęściej paczka sortowalna to karton w kształcie prostopadłościanu o wyraźnych krawędziach, która mieści się w zalecanych podstawowych parametrach. W momencie gdy tego warunku nie spełnimy, paczka zostanie potraktowana jest jako niesortowalna. Dlatego właśnie już na etapie wypełniania formularza zamówienia należy ten element zaznaczyć.

Każdy z przewoźników ma swoje konkretne wymagania określające wielkość, wagę oraz kształt przesyłki i przed wypełnieniem formularza należy się z wytycznymi kurierów zapoznać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto do brokera przesłać zdjęcie przesyłki, którą chcemy nadać. Specjaliści podpowiedzą, jak należy wypełnić formularz zamówienia. Poza tym w przypadku nadawania paczki niesortowanej należy zaznaczyć odpowiednią opcję na stronie internetowej. To jest informacja dla przewoźnika, że będzie przewoził przesyłkę, która w jakimś wymiarze wykracza poza specyfikę paczki standardowej. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami.

Paczka niesortowalna najczęściej spełnia jeden lub więcej z poniższych warunków:

  • jest cylindryczna, okrągła lub owalna. Najczęściej będą to tuby, łąki, opony czy felgi,
  • ma nieregularne kształt. Tu także będą się zawierać te przesyłki, które nie zostały zapakowane w standardowy karton o bryle prostopadłościanu,
  • ma wystające elementy,
  • jest zapakowana w materiał, który uniemożliwia przesuwanie się po sorterze. Może to być na przykład guma lub folia,
  • jej wymiary przekraczają dopuszczalne standardowe wymiary. Warto pamiętać, że ten parametr jest różny u każdego z przewoźników,
  • składa się z dwóch części, które łączy się ze sobą w nieregularną całość folią lub taśmą.

Warto pamiętać o tym, że przewoźnicy i broker dokładnie sprawdzają parametry przesyłek szczególnie pod kątem wagi, wymiarów, a także tych aspektów, które można ocenić na pierwszy rzut oka. Jeśli chcesz wysłać paczkę, która wykracza poza standardowe parametry, zaznacz odpowiednią opcję w formularzu zamówienia.


Sprawdź ile zapłacisz za swoją przesyłkę